JSK477M063S1G5K21L
Jamicon Aluminum electrolytic capacitor SK THT radial 63V 470µF P5,0mm -40°C...85°C
CS0470/63CS0470/63
Manufacturer Part No.
JSK477M063S1G5K21L
Schukat Part No.
CS0470/63
Manufacturer
2.425 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 32/2026
4.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 4000 Pcs.
Capacity
470 µF
Rated voltage DC
63 V
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Product group
  • C6358
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Aluminum cup in vinyl sleeve
    • Endurance: 2,000h (@ 85℃)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 13 mm
Dimension: Height
  • 21 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 470 µF
  • 470
Loss factor tan δ
  • 0,1
Ripple Current
  • 930 mA
Rated voltage DC
  • 63 V
Surge voltage
  • 79 V