JSK476M100S1G5H13L
Jamicon Aluminum electrolytic capacitor SK THT radial 100V 47µF P5,0mm -40°C...85°C
CS0047/100CS0047/100
Manufacturer Part No.
JSK476M100S1G5H13L
Schukat Part No.
CS0047/100
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 22/2026
7.500 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 4000 Pcs.
Capacity
47 µF
Rated voltage DC
100 V
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Product group
  • C6359
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Aluminum cup in vinyl sleeve
    • Endurance: 2,000h (@ 85℃)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 16 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 47 µF
  • 47
Loss factor tan δ
  • 0,08
Ripple Current
  • 280 mA
Rated voltage DC
  • 100 V
Surge voltage
  • 125 V