JSK227M100S1G5M25L
Jamicon Aluminum electrolytic capacitor SK THT radial 100V 220µF P7,5mm -40°C...85°C
CS0220/100CS0220/100
Manufacturer Part No.
JSK227M100S1G5M25L
Schukat Part No.
CS0220/100
Manufacturer
600 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 29/2026
2.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Capacity
220 µF
Rated voltage DC
100 V
Pitch
7.5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Product group
  • C6359
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Aluminum cup in vinyl sleeve
    • Endurance: 2,000h (@ 85℃)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 16 mm
Dimension: Height
  • 25 mm
Wire diameter
  • 0.8 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 220 µF
  • 220
Loss factor tan δ
  • 0,08
Ripple Current
  • 790 mA
Rated voltage DC
  • 100 V
Surge voltage
  • 125 V