JSK227M063S1G5H16L
Jamicon Aluminum electrolytic capacitor SK THT radial 63V 220µF P5,0mm -40°C...85°C
CS0220/63CS0220/63
Manufacturer Part No.
JSK227M063S1G5H16L
Schukat Part No.
CS0220/63
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 32/2026
7.725 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 4000 Pcs.
Capacity
220 µF
Rated voltage DC
63 V
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Product group
  • C6358
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Aluminum cup in vinyl sleeve
    • Endurance: 2,000h (@ 85℃)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 21 mm
Wire diameter
  • 0.6 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 220 µF
  • 220
Loss factor tan δ
  • 0,1
Ripple Current
  • 530 mA
Rated voltage DC
  • 63 V
Surge voltage
  • 79 V