JSK225M100S1A5C11L
Jamicon Aluminum electrolytic capacitor SK THT radial 100V 2,2µF P2,0mm -40°C...85°C
CS0002.2/100CS0002.2/100
Manufacturer Part No.
JSK225M100S1A5C11L
Schukat Part No.
CS0002.2/100
Manufacturer
5.400 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 38/2026
10.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 10000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Aluminum electrolytic capacitor
Capacity
2,2 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±20
Rated voltage DC
100 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
2 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Manufacturer
  • Jamicon
Type
Series
  • SK
Product group
  • C6359
Housing
  • radial
Applications
  • For general purpose decoupling, bypass and filter circuits in consumer electronics.
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Aluminum cup in vinyl sleeve
    • Endurance: 2,000h (@ 85℃)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 11 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 2,2 µF
  • 2.2
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±20
Loss factor tan δ
  • 0,08
Leakage current
  • 4 µA
Ripple Current
  • 39 mA
Rated voltage DC
  • 100 V
Surge voltage
  • 125 V