JSK108M063S1G5M32L
Jamicon Aluminum electrolytic capacitor SK THT radial 63V 1000µF P7,5mm -40°C...85°C
CS1000/63CS1000/63
Manufacturer Part No.
JSK108M063S1G5M32L
Schukat Part No.
CS1000/63
Manufacturer
4.900 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Aluminum electrolytic capacitor
Capacity
1.000 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±20
Rated voltage DC
63 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
7.5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Manufacturer
  • Jamicon
Type
Series
  • SK
Product group
  • C6358
Housing
  • radial
Applications
  • For general purpose decoupling, bypass and filter circuits in consumer electronics.
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Aluminum cup in vinyl sleeve
    • Endurance: 2,000h (@ 85℃)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 16 mm
Dimension: Height
  • 32 mm
Wire diameter
  • 0.8 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 1.000 µF
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±20
Loss factor tan δ
  • 0,1
Leakage current
  • 4 µA
Ripple Current
  • 1.460 mA
Rated voltage DC
  • 63 V
Surge voltage
  • 79 V