IPP041N04NGXKSA1
Infineon THT Power MOSFET N-Channel 80A 94W 4,1mOhm  TO-220
IPP041N04NGXKSA1
Manufacturer Part No.
IPP041N04NGXKSA1
Schukat Part No.
IPP041N04NGXKSA1
Manufacturer
230 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Number of Channels
1
Polarity
N-Channel
(Id) Continuous Drain Current
80 A
(Pd) Power Dissipation
94 W
(RDS(on)) Drain-Source Resistance Max.
4.1 mOhm
Manufacturer Package
TO-220
Manufacturer
  • Infineon
Type
  • Power MOSFET
Series
  • IPP_
Product group
  • U8312
Packaging
  • Tube
Assembly Type
  • THT
Pin Count
  • 3
Manufacturer Package
  • TO-220
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -55 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 175 °C
Storage Temperature Min.
  • -55 °C
Storage Temperature Max.
  • 175 °C
Electrical Properties
(Uds) Max. Drain-Source Voltage
  • 40 V
(Id) Continuous Drain Current
  • 80 A
(Ugs) Gate-Source Voltage
  • 20 V
(Ugs th) Gate-Source Threshold Voltage
  • 4 V
Number of Channels
  • 1
Polarity
  • N-Channel
(Pd) Power Dissipation
  • 94 W
  • 4.1 mOhm