FS35R12W1T4BOMA1
Infineon IGBT Module 1.200V 65A Module
FS35R12W1T4
Manufacturer Part No.
FS35R12W1T4BOMA1
Schukat Part No.
FS35R12W1T4
Manufacturer
4 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 24 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
(Uces) Max. Collector-Emitter Breakdown Voltage
1,200 V
(IC) Collector Current
65 A
(td(on)) Turn-On Delay Time
25 ns
(td(off)) Turn-Off Delay Time
240 ns
Manufacturer Package
Module
Manufacturer
  • Infineon
Type
  • IGBT Module
Series
  • FS
Alternative Part Number
  • SP000261235
Product group
  • U4535
Packaging
  • Boxed
Assembly Type
  • Chassis Mount
Manufacturer Package
  • Module
Operating conditions
Barrier Layer temperature, min. (TJ)
  • -40 °C
Barrier Layer Temperature, max. (TJ)
  • 150 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Electrical Properties
(IC) Collector Current
  • 65 A
  • 1,200 V
(ICpuls) Pulsed Collector Current
  • 70 A
(td(on)) Turn-On Delay Time
  • 25 ns
(td(off)) Turn-Off Delay Time
  • 240 ns
(UGE(th)) Gate Emitter ThresholdVoltage
  • 5.8 V