HFKW/024-1ZW
Hongfa Automotive relay HFKW SPDT 25A 24VDC 960Ohm 15,7mmx12,5mmx14mm
HFKW-024-1ZWHFKW-024-1ZWHFKW-024-1ZWHFKW-024-1ZW
Manufacturer Part No.
HFKW/024-1ZW
Schukat Part No.
HFKW-024-1ZW
Manufacturer
495 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 27 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
HFKW
contacts
SPDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
25 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
960 Ohm
Manufacturer
  • Hongfa
Type
  • Automotive relay
Series
  • HFKW
Product group
  • E6518
contacts
  • SPDT
Contact material
  • AgSnO2
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Application
  • • Central locking
    • Power doors and windows
    • Turn signal control
    • Mirror adjustment
    • Seat adjustment
    • Speed ​​limit indicator control
    • Warm-up control
    • Wiper control
Features
  • • Compact design and only 6g weight
    • Coil rated power 600mW
    • Silver-tin oxide contacts
    • Plastic sealed
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 15.7 mm
Dimension: Width
  • 12.5 mm
Dimension: Height
  • 14 mm
Weight
  • 6 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 25 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 16 V DC
Contact: Inrush current
  • 35 A
Contact: Carry Current
  • 25 A
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 960 Ohm
Inductor power
  • 600 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Pick-up voltage
  • 14.6 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 2 V
Test voltage open contacts
  • 500 V AC
Test voltage coil/contact
  • 500 V AC
Response time
  • 10 ms
Drop-out time
  • 5 ms
Insulation resistance
  • 100 MOhm
Vibration resistance
  • 1,5 mm DA