HFD2/024-S-D
Hongfa PC relay HFD2 THT DPDT 3A 24VDC 2.850Ohm 20,2mmx10,2mmx10,6mm
HFD2/024-S-DHFD2/024-S-DHFD2/024-S-DHFD2/024-S-D
Manufacturer Part No.
HFD2/024-S-D
Schukat Part No.
HFD2/024-S-D
Manufacturer
500 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 10 Weeks
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
Contact: Switching Current (min/typ/max)
3 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
2,850 Ohm
Features
  • • High sensitivity: 150mW
Dimension: Length
  • 20.2 mm
Dimension: Width
  • 10.2 mm
Dimension: Height
  • 10.6 mm
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
  • 3 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 250 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 220 V DC
Contact: Rated Current
  • 2 A
Contact: Switching Load (W)
  • 90 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Coil resistance
  • 2,850 Ohm
Inductor power
  • 150 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 55.4 V
Coil: Pick-up voltage
  • 19.2 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 0.24 V
Test voltage open contacts
  • 1,000 V AC
Test voltage coil/contact
  • 1,000 V AC