HFD2/012-S-D
Hongfa PC relay HFD2 THT DPDT 3A 12VDC 960Ohm 20,2mmx10,2mmx10,6mm
HFD2/012-S-DHFD2/012-S-DHFD2/012-S-DHFD2/012-S-D
Manufacturer Part No.
HFD2/012-S-D
Schukat Part No.
HFD2/012-S-D
Manufacturer
325 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 34 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
HFD2
contacts
DPDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
3 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
960 Ohm
Manufacturer
  • Hongfa
Type
  • PC relay
Series
  • HFD2
Product group
  • E6215
contacts
  • DPDT
Contact material
  • Ag/Au
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Features
  • • High sensitivity: 150mW
    • High switching power 125VA/90W
    • Bifurcated contacts
    • Single side stable
    • matching 16-pin standard IC socket
    • Sealed with epoxy for automatic wave soldering and cleaning
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 20.2 mm
Dimension: Width
  • 10.2 mm
Dimension: Height
  • 10.6 mm
Weight
  • 4.5 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Contact design
  • Bifurcated
  • 3 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 250 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 220 V DC
Contact: Rated Current
  • 2 A
Contact: Switching Capacity (VA)
  • 125 VA
Contact: Switching Load (W)
  • 90 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 960 Ohm
Inductor power
  • 150 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 27.7 V
Coil: Pick-up voltage
  • 9.6 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 0.12 V
Test voltage open contacts
  • 1,000 V AC
Test voltage coil/contact
  • 1,000 V AC