HF32FA/024-HSL1
Hongfa PC relay HF32FA THT SPST-NO 5A 24VDC 1.280Ohm 17,6mmx10,1mmx12,3mm
HF32FA-024-HSL1HF32FA-024-HSL1HF32FA-024-HSL1HF32FA-024-HSL1
Manufacturer Part No.
HF32FA/024-HSL1
Schukat Part No.
HF32FA-024-HSL1
Manufacturer
660 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
HF32FA
contacts
SPST-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
5 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
1,280 Ohm
Manufacturer
  • Hongfa
Type
  • PC relay
Series
  • HF32FA
Product group
  • E6330
contacts
  • SPST-NO
Contact material
  • AgNi
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Features
  • • Subminiature intermediate power relay
    • Surge voltage resistance between coil and contact up to 5000V AC
    • High sensitivity: 200mW
    • High insulation resistance: min. 1000MΩ
    • Reinforced insulation according to VDE 0700, 0631
    • UL Class F insulation system
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 17.6 mm
Dimension: Width
  • 10.1 mm
Dimension: Height
  • 12.3 mm
Weight
  • 4.6 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 5 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 250 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 30 V DC
Contact: Switching Capacity (VA)
  • 1,250 VA
Contact: Switching Load (W)
  • 150 W
Contact resistance
  • 70 mOhm
Creepage distance
  • 8 mm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 1,280 Ohm
Inductor power
  • 200 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 31.2 V
Coil: Pick-up voltage
  • 18 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.2 V
Test voltage open contacts
  • 1,000 V AC
Test voltage coil/contact
  • 5,000 V AC
Response time
  • 8 ms
Drop-out time
  • 4 ms
Mechanical service life
  • 10^6 operations
Service life, electrical
  • 100,000 operations
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm
Vibration resistance
  • 1,65 mm DA