PT-1250PQ
Hitpoint Piezo Transducer PT 80dB 5V 25V 1,5mA 5.000Hz
PT1250PQPT1250PQPT1250PQ
Manufacturer Part No.
PT-1250PQ
Schukat Part No.
PT1250PQ
Manufacturer
2.480 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 28/2026
2.200 Pcs.
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Piezo Transducer
Sound pressure level, min.
80 dB
Rated Voltage
5 V
Resonant frequency
5,000 Hz
Current Consumption Max.
1.5 mA
Termination Style
Pins
Manufacturer
  • Hitpoint
Type
  • Piezo Transducer
Series
  • PT
Product group
  • H1132
Dimension: Diameter
  • 13.8 mm
Dimension: Height
  • 4 mm
Weight
  • 0.8 g
Termination Style
  • Pins
Material: Terminal
  • Brass, tin-plated
Material: Housing
  • Plastic
Features
  • - Low current consumption
    - Extremely clear and penetrating sound
    - For PCB assembly
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 90 °C
Storage Temperature Min.
  • -30 °C
Storage Temperature Max.
  • 100 °C
Electrical features
Rated Voltage
  • 5 V
Operating voltage, max.
  • 25 V
Current Consumption Max.
  • 1.5 mA
Static Electric Capacity
  • 15,000 pF
Frequency
  • 120 Hz
Resonant frequency
  • 5,000 Hz