PK-27N35PQ
Hitpoint Piezo Transducer PK 90dB 12V 15mA 3.500Hz
PK27N35PQPK27N35PQ
Manufacturer Part No.
PK-27N35PQ
Schukat Part No.
PK27N35PQ
Manufacturer
2.505 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 17 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 160 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Piezo Transducer
Sound pressure level, min.
90 dB
Rated Voltage
12 V
Resonant frequency
3,500 Hz
Current Consumption Max.
15 mA
Termination Style
Pins
Manufacturer
  • Hitpoint
Type
  • Piezo Transducer
Series
  • PK
Product group
  • H1212
Dimension: Diameter
  • 30 mm
Dimension: Height
  • 16 mm
Termination Style
  • Pins
Features
  • - Low current consumption
    - Extremely clear and penetrating sound
    - Built-in drive circuit
    - Extended operating voltage range
    - Pin connection terminals
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Electrical features
Rated Voltage
  • 12 V
Current Consumption Max.
  • 15 mA
Resonant frequency
  • 3,500 Hz