PK-20A25WQ
Manufacturer Part No.
PK-20A25WQ
Schukat Part No.
PK-20A25WQ
Manufacturer
30 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
300 Pcs.
Planned delivery time
Ø 19 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Piezo Transducer
Sound pressure level, min.
95 dB
Rated Voltage
12 V
Current Consumption Max.
25 mA
Termination Style
Wire
Manufacturer
  • Hitpoint
Type
  • Piezo Transducer
Series
  • PK
Product group
  • H1252
Dimension: Length
  • 23 mm
Dimension: Width
  • 34 mm
Dimension: Height
  • 18 mm
Termination Style
  • Wire
Features
  • - Low current consumption
    - Extremely clear and penetrating sound
    - Built-in drive circuit
    - Extended operating voltage range
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Electrical features
Rated Voltage
  • 12 V
Current Consumption Max.
  • 25 mA
Frequency
  • 2,500 Hz