BVEI3022001
Hahn Print transformer BVEI302 EI30 1,8VA 230V 9V 200mA absolutely short circuit proof
BVEI3022001
Manufacturer Part No.
BVEI3022001
Schukat Part No.
BVEI3022001
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 3 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
BVEI302
Core
EI30
Performance
1.8 VA
Primary Voltage
230 V
Secondary Voltage
9 V
Manufacturer
  • Hahn
Type
  • Print transformer
Short-circuit resistance
  • absolutely short circuit proof
Series
  • BVEI302
Product group
  • D7414
Core
  • EI30
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 33.2 mm
Dimension: Width
  • 28.2 mm
Dimension: Height
  • 22.1 mm
Weight
  • 70 g
Operating conditions
Permissible excess temperature
  • 70 K
Technical Features
Number of inputs
  • 1
Primary Voltage
  • 230 V
Number of outputs
  • 1
Secondary Voltage
  • 9 V
Secondary Current
  • 200 mA
Open circuit voltage
  • 12,6 V
Test voltage
  • 4 kV
Performance
  • 1.8 VA
Temperature Resistance Class
  • Ta 40/F
Final temperature in intended use
  • 140 °C
End temperature in the event of a short circuit, max.
  • 190 °C