HNP06-090L6
HN-Power Wall Mount Power Supply 8,0W 9V 0,840A 5,5*2,1mm Barrel Plug
HNP06-090L6HNP06-090L6
Manufacturer Part No.
HNP06-090L6
Schukat Part No.
HNP06-090L6
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 19 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 120 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Package/Case
Wall Mount Power Supply
Output Power
8 W
Output voltage
9 V
Output current
0.840 A
Connection type, output
5,5*2,1mm Barrel Plug
Manufacturer
  • HN-Power
Series
  • HNP06-L6
Product group
  • M5252
Application
  • ITE
  • Industry
Package/Case
  • Wall Mount Power Supply
Dimension: Length
  • 56 mm
Dimension: Width
  • 27 mm
Dimension: Height
  • 73 mm
Weight
  • 70 g
Label
  • TÜV
Manufacturer's warranty (years)
  • 1
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -10 °C
Operating Temperature Max.
  • 40 °C
Storage Temperature Min.
  • -20 °C
Storage Temperature Max.
  • 70 °C
Input
Mains frequency min.
  • 47 Hz
Mains frequency max.
  • 63 Hz
Input voltage min. AC
  • 90 V
Input voltage max. AC
  • 264 V
Input current
  • 0.45 A
Efficiency (at 10% load)
  • 78.15 %
Average efficiency
  • 81.61 %
No load power, less than
  • 0.075 W
Leakage current, max.
  • 0.25 mA
Inrush current, max.
  • 30 A
Power factor correction (PFC)
Connection type, input
  • Euro Plug
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 8 W
Output voltage
  • 9 V
Selectable output voltage
Ripple & Noise
  • 100 mVp-p
Output current
  • 0.840 A
Overload protection
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • 5,5*2,1mm Barrel Plug
Cable length, output
  • 150 cm
Safety/Certifications
Protection class
  • II
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,000 V