12020R8H-C1
GP Batteries Nickel metal hydride (NiMH) Prismatic Cell Accu ReCyko 8,4V 200mAh 6HR61 E, Block
GP20R8H
Manufacturer Part No.
12020R8H-C1
Schukat Part No.
GP20R8H
Manufacturer
Item no longer available!
Planned delivery time
---
Life Cycle Status
EOL 07.11.2023
Discontinued by manufacturer with replacement
Prices
Manufacturer bundle 10 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Rated Voltage
8.4 V
Nominal capacity
200 mAh
Chemical system
Nickel metal hydride (NiMH)
IEC Code
6HR61
Other designation
E, Block
Manufacturer
  • GP Batteries
Type
  • Prismatic Cell Accu
Series
  • ReCyko
Product group
  • S2311
Dimension: Length
  • 26.5 mm
Dimension: Width
  • 17.5 mm
Dimension: Height
  • 48.5 mm
Chemical system
  • Nickel metal hydride (NiMH)
IEC Code
  • 6HR61
Other designation
  • E, Block
Weight
  • 42.5 g
Features
  • - Long service life
    - Reliable performance
    - Low self discharge rate
    - Environmentally friendly paper packaging
    - Pre-charged
Operating conditions
Operating temperature, charge, min.
  • 10 °C
Operating temperature, charge, max.
  • 45 °C
Operating temperature, discharge, min.
  • -20 °C
Operating temperature, discharge, max.
  • 50 °C
Shelf life, IEC
  • 1,000 Zyklen
Storage Temperature Min.
  • -20 °C
Storage Temperature Max.
  • 35 °C
Electrical features
Nominal capacity
  • 200 mAh
Rated Voltage
  • 8.4 V
Charge voltage, max.
  • 12 V
Charge end voltage
  • 7 V
Charge current, standard
  • 20 mA