WSQ48-500
WSQ Heat shrink tube Polyolefin 2:1 4,8mm 0,5m black
PCX048SWPCX048SW
Manufacturer Part No.
WSQ48-500
Schukat Part No.
PCX048SW
Manufacturer
490 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 4 Weeks
Diameter: before shrinkage
4.8 mm
Diameter: after shrinkage
2.4 mm
Minimum shrinkage temperature
120 °C
Diameter: before shrinkage
  • 4.8 mm
Diameter: after shrinkage
  • 2.4 mm
Wall Strength
  • 0.51 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Minimum shrinkage temperature
  • 120 °C
Dielectric strength, min.
  • 20 kV/mm