WSQ24-500
WSQ Heat shrink tube Polyolefin 2:1 2,4mm 0,5m black
PCX024SWPCX024SW
Manufacturer Part No.
WSQ24-500
Schukat Part No.
PCX024SW
Manufacturer
290 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 11 Weeks
Diameter: before shrinkage
2.4 mm
Diameter: after shrinkage
1.2 mm
Minimum shrinkage temperature
120 °C
Diameter: before shrinkage
  • 2.4 mm
Diameter: after shrinkage
  • 1.2 mm
Wall Strength
  • 0.51 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Minimum shrinkage temperature
  • 120 °C
Dielectric strength, min.
  • 20 kV/mm