WSQ127-500
WSQ Heat shrink tube Polyolefin 2:1 12,7mm 0,5m black
PCX127SWPCX127SW
Manufacturer Part No.
WSQ127-500
Schukat Part No.
PCX127SW
Manufacturer
50 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 4 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
WSQ
Type
Heat shrink tube
Colour
black
Length of Shrink Tubing
0.5 m
Diameter: before shrinkage
12.7 mm
Diameter: after shrinkage
6.4 mm
Shrinkage rate
2:1
Minimum shrinkage temperature
120 °C
Adhesive layer
false
Flammability
flame retardant IEC332.1
Manufacturer
  • Frei
Type
  • Heat shrink tube
Series
  • WSQ
Product group
  • G8611
Colour
  • black
Adhesive layer
Material
  • Polyolefin
Features
  • - Thin walled radiation-interlaced polyolefin
    - Flame retardant, self-extinguishing
Dimensions and Weights
Length of Shrink Tubing
  • 0.5 m
Diameter: before shrinkage
  • 12.7 mm
Diameter: after shrinkage
  • 6.4 mm
Wall Strength
  • 0.64 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical features
Shrinkage rate
  • 2:1
Minimum shrinkage temperature
  • 120 °C
Dielectric strength, min.
  • 20 kV/mm