SBOX48BL
SBOX Heat shrink tube Polyolefin 2:1 4,8mm dispenserbox 8m blue
SBOX48BLSBOX48BL
Manufacturer Part No.
SBOX48BL
Schukat Part No.
SBOX48BL
Manufacturer
2 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 4 Weeks
Colour
blue
Length of Shrink Tubing
8 m
Diameter: before shrinkage
4.8 mm
Diameter: after shrinkage
2.4 mm
Minimum shrinkage temperature
120 °C
Colour
  • blue
Length of Shrink Tubing
  • 8 m
Diameter: before shrinkage
  • 4.8 mm
Diameter: after shrinkage
  • 2.4 mm
Wall Strength
  • 0.51 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Minimum shrinkage temperature
  • 120 °C
Dielectric strength, min.
  • 20 kV/mm