SBOX24RT
SBOX Heat shrink tube Polyolefin 2:1 2,4mm dispenserbox 15m red
SBOX24RTSBOX24RT
Manufacturer Part No.
SBOX24RT
Schukat Part No.
SBOX24RT
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 15 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 30 or multiple of 15)
Colour
red
Length of Shrink Tubing
15 m
Diameter: before shrinkage
2.4 mm
Diameter: after shrinkage
1.2 mm
Minimum shrinkage temperature
120 °C
Colour
  • red
Length of Shrink Tubing
  • 15 m
Diameter: before shrinkage
  • 2.4 mm
Diameter: after shrinkage
  • 1.2 mm
Wall Strength
  • 0.51 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Minimum shrinkage temperature
  • 120 °C
Dielectric strength, min.
  • 20 kV/mm