SBOX127R
SBOX Heat shrink tube Polyolefin 2:1 12,7mm dispenserbox 8m red
SBOX127RTSBOX127RT
Manufacturer Part No.
SBOX127R
Schukat Part No.
SBOX127RT
Manufacturer
4 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 5 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
SBOX
Type
Heat shrink tube
Colour
red
Length of Shrink Tubing
8 m
Diameter: before shrinkage
12.7 mm
Diameter: after shrinkage
6.4 mm
Shrinkage rate
2:1
Minimum shrinkage temperature
120 °C
Flammability
flame retardant IEC332.1
Manufacturer
  • Frei
Type
  • Heat shrink tube
Series
  • SBOX
Alternative Part Number
Product group
  • G8631
Colour
  • red
Material
  • Polyolefin
Form of Delivery
  • dispenser box
Features
  • - Thin walled radiation-interlaced polyolefin
    - Flame retardant, self-extinguishing
Dimensions and Weights
Length of Shrink Tubing
  • 8 m
Diameter: before shrinkage
  • 12.7 mm
Diameter: after shrinkage
  • 6.4 mm
Wall Strength
  • 0.64 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical features
Shrinkage rate
  • 2:1
Minimum shrinkage temperature
  • 120 °C
Dielectric strength, min.
  • 20 kV/mm