FRC3-A-DC24V
Forward Industrial Co. Automotive relay FRC3 SPST-NO 70A 24VDC 320Ohm 29mmx29mmx26,6mm
FRC3-24FFRC3-24FFRC3-24FFRC3-24F
Manufacturer Part No.
FRC3-A-DC24V
Schukat Part No.
FRC3-24F
185 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
Series
FRC3
contacts
SPST-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
70 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
320 Ohm
Series
  • FRC3
Product group
  • E6523
contacts
  • SPST-NO
Features
  • • High contact strength 100A
    • High-temperature design
    • Molded dust cover for the holder
    • Version with plug-in terminals
Dimension: Length
  • 29 mm
Dimension: Width
  • 29 mm
Dimension: Height
  • 26.6 mm
Weight
  • 47 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 70 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 75 V DC
Contact: Switching Load (W)
  • 980 W
Contact resistance
  • 30 mOhm
Creepage distance
  • 10 mm
Coil resistance
  • 320 Ohm
Inductor power
  • 1,800 mW
Coil: Rated Current [mA]
  • 75 mA
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 36 V
Coil: Pick-up voltage
  • 15.6 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 2.4 V
Test voltage coil/contact
  • 500 V AC
Response time
  • 10 ms
Drop-out time
  • 10 ms
Insulation resistance
  • 100 MOhm
Vibration resistance
  • 1,5 mm DA