FRC2C-1-DC24V
Forward Industrial Co. Automotive relay FRC2 SPDT 50A 24VDC 320Ohm 29mmx29mmx26,5mm
FRC2C-1-DC24VFRC2C-1-DC24VFRC2C-1-DC24VFRC2C-1-DC24V
Manufacturer Part No.
FRC2C-1-DC24V
Schukat Part No.
FRC2C-1-DC24V
820 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 20 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
Series
FRC2
contacts
SPDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
50 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
320 Ohm
Series
  • FRC2
Product group
  • E6522
contacts
  • SPDT
  • Solder/Plug connection
Application
  • • Ideal for use in control car starter and light.
Features
  • • High contact strength 60A
    • High-temperature design
    • Dust-proof
Dimension: Length
  • 29 mm
Dimension: Width
  • 29 mm
Dimension: Height
  • 26.5 mm
Weight
  • 38 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 50 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 75 V DC
Contact: Switching Load (W)
  • 700 W
Contact resistance
  • 30 mOhm
Coil resistance
  • 320 Ohm
Inductor power
  • 1,800 mW
Coil: Rated Current [mA]
  • 75 mA
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 31.2 V
Coil: Pick-up voltage
  • 15.6 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 2.4 V
Test voltage coil/contact
  • 500 V AC
Response time
  • 7 ms
Drop-out time
  • 5 ms
Insulation resistance
  • 100 MOhm
Vibration resistance
  • 1,5 mm DA