FRC2C-1-DC12V
Forward Industrial Co. Automotive relay FRC2 SPDT 50A 12VDC 80Ohm 29mmx29mmx26,5mm
FRC2C-1-DC12VFRC2C-1-DC12VFRC2C-1-DC12VFRC2C-1-DC12V
Manufacturer Part No.
FRC2C-1-DC12V
Schukat Part No.
FRC2C-1-DC12V
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 40/2026
1.280 Pcs.
Planned delivery time
Ø 30 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 20 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
FRC2
contacts
SPDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
50 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
80 Ohm
Manufacturer
  • Forward Industrial Co.
Type
  • Automotive relay
Series
  • FRC2
Product group
  • E6522
contacts
  • SPDT
Contact material
  • AgSnO2
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder/Plug connection
Application
  • • Ideal for use in control car starter and light.
Features
  • • High contact strength 60A
    • High-temperature design
    • Dust-proof
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 29 mm
Dimension: Width
  • 29 mm
Dimension: Height
  • 26.5 mm
Weight
  • 38 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 50 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 75 V DC
Contact: Switching Load (W)
  • 700 W
Contact resistance
  • 30 mOhm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 80 Ohm
Inductor power
  • 1,800 mW
Coil: Rated Current [mA]
  • 150 mA
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 15.6 V
Coil: Pick-up voltage
  • 7.8 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.2 V
Test voltage coil/contact
  • 500 V AC
Response time
  • 7 ms
Drop-out time
  • 5 ms
Insulation resistance
  • 100 MOhm
Vibration resistance
  • 1,5 mm DA