FRA2C-S2-DC24V
Forward Industrial Co. Automotive relay FRA2 SPDT 30A 24VDC 360Ohm 22mmx26,5mmx22,3mm
FRA24-WDFRA24-WDFRA24-WDFRA24-WD
Manufacturer Part No.
FRA2C-S2-DC24V
Schukat Part No.
FRA24-WD
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 40/2026
400 Pcs.
Planned delivery time
Ø 21 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Contact: Switching Current (min/typ/max)
30 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
360 Ohm
    • Switching current up to 45A
    • Low cost and high performance
    • European version: 11mm footprint
    • Washable type
Dimension: Length
  • 22 mm
Dimension: Width
  • 26.5 mm
Dimension: Height
  • 22.3 mm
Weight
  • 23 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
  • 30 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 75 V DC
Contact: Switching Load (W)
  • 630 W
Contact resistance
  • 30 mOhm
Coil resistance
  • 360 Ohm
Inductor power
  • 1,600 mW
Coil: Rated Current [mA]
  • 66 mA
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 36 V
Coil: Pick-up voltage
  • 13.9 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 2.4 V
Test voltage open contacts
  • 500 V AC
Test voltage coil/contact
  • 750 V AC
Insulation resistance
  • 100 MOhm
Vibration resistance
  • 1,27 mm DA