FRA2C-S2-DC12V
Forward Industrial Co. Automotive relay FRA2 SPDT 30A 12VDC 90Ohm 22mmx26,5mmx22,3mm
FRA12-WDFRA12-WDFRA12-WDFRA12-WD
Manufacturer Part No.
FRA2C-S2-DC12V
Schukat Part No.
FRA12-WD
1.550 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 30 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 800 Pcs.
Contact: Switching Current (min/typ/max)
30 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
90 Ohm
    • Switching current up to 45A
    • Low cost and high performance
    • European version: 11mm footprint
    • Washable type
Dimension: Length
  • 22 mm
Dimension: Width
  • 26.5 mm
Dimension: Height
  • 22.3 mm
Weight
  • 23 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
  • 30 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 75 V DC
Contact: Switching Load (W)
  • 630 W
Contact resistance
  • 30 mOhm
Coil resistance
  • 90 Ohm
Inductor power
  • 1,600 mW
Coil: Rated Current [mA]
  • 133 mA
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 18 V
Coil: Pick-up voltage
  • 7 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.2 V
Test voltage open contacts
  • 500 V AC
Test voltage coil/contact
  • 750 V AC
Insulation resistance
  • 100 MOhm
Vibration resistance
  • 1,27 mm DA