FRA2C-2-DC12V
Forward Industrial Co. Automotive relay FRA2 SPDT 30A 12VDC 90Ohm 19mmx24mmx20mm
FRA12-OFFRA12-OFFRA12-OFFRA12-OF
Manufacturer Part No.
FRA2C-2-DC12V
Schukat Part No.
FRA12-OF
80 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 33/2026
1.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 30 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
FRA2
contacts
SPDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
30 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
90 Ohm
Manufacturer
  • Forward Industrial Co.
Type
  • Automotive relay
Series
  • FRA2
Product group
  • E6521
contacts
  • SPDT
Contact material
  • Ag alloy
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Features
  • • Miniature high-performance design for PC boards
    • Automotive relay with high switching capacity
    • Switching current up to 45A
    • Low cost and high performance
    • European version: 11mm footprint
    • Open type, dust protection
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 19 mm
Dimension: Width
  • 24 mm
Dimension: Height
  • 20 mm
Weight
  • 18 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
  • 30 A
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 75 V DC
Contact: Switching Load (W)
  • 630 W
Contact resistance
  • 30 mOhm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 90 Ohm
Inductor power
  • 1,600 mW
Coil: Rated Current [mA]
  • 133 mA
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 18 V
Coil: Pick-up voltage
  • 7 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.2 V
Test voltage open contacts
  • 500 V AC
Test voltage coil/contact
  • 750 V AC
Response time
  • 5 ms
Drop-out time
  • 5 ms
Insulation resistance
  • 100 MOhm
Vibration resistance
  • 1,27 mm DA