WLFT 404 43 X 43
Fischer Elektronik Thermally Conductive Foil WLFT 404 PA(polyamide) 127µm 43mm 43mm -30°C 125°C beige UL 94 V-0
WLFT40443X43
Manufacturer Part No.
WLFT 404 43 X 43
Schukat Part No.
WLFT40443X43
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 28/2026
100 Pcs.
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1 Pcs.
Dimension: Length
43 mm
Dimension: Width
43 mm
Operating Temperature Min.
-30 °C
Operating Temperature Max.
125 °C
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Dimension: Length
  • 43 mm
Dimension: Width
  • 43 mm
Thermal conductivity
  • 0.4 W/m.K
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical features
Dielectric strength, min.
  • 5 kV/mm
Insulation resistance
  • 3 x 10^14 Ohm/cm
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0