WLFT 404 31 X 34
Fischer Elektronik Thermally Conductive Foil WLFT 404 PA(polyamide) 127µm 31mm 34mm -30°C 125°C beige UL 94 V-0
WLFT40431X34
Manufacturer Part No.
WLFT 404 31 X 34
Schukat Part No.
WLFT40431X34
33 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 14 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1 Pcs.
Dimension: Length
31 mm
Dimension: Width
34 mm
Operating Temperature Min.
-30 °C
Operating Temperature Max.
125 °C
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Dimension: Length
  • 31 mm
Dimension: Width
  • 34 mm
Thermal conductivity
  • 0.4 W/m.K
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical features
Dielectric strength, min.
  • 5 kV/mm
Insulation resistance
  • 3 x 10^14 Ohm/cm
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0