WLFT 404 14 X 14
Fischer Elektronik Thermally Conductive Foil WLFT 404 PA(polyamide) 127µm 14mm 14mm -30°C 125°C beige UL 94 V-0
WLFT40414X14
Manufacturer Part No.
WLFT 404 14 X 14
Schukat Part No.
WLFT40414X14
622 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 8 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 100 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Thermally Conductive Foil
Series
WLFT 404
Dimension: Length
14 mm
Dimension: Width
14 mm
Operating Temperature Min.
-30 °C
Operating Temperature Max.
125 °C
Material
PA (polyamide)
Material thickness, max.
127 µm
Colour
beige
Class of Inflammability
UL 94 V-0
Manufacturer
  • Fischer Elektronik
Type
  • Thermally Conductive Foil
Series
  • WLFT 404
Product group
  • G9837
Material
  • PA (polyamide)
Assembly Type
  • self adhesive
Colour
  • beige
Motor Position
  • N/A
Features
  • - Good thermal characteristics
    - Double-sided adhesive layers
    - Electrically insulating
    - Replaces mechanical fastenings
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 14 mm
Dimension: Width
  • 14 mm
Material thickness, max.
  • 127 µm
Operating conditions
Thermal conductivity
  • 0.4 W/m.K
Operating Temperature Min.
  • -30 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Technical features
Dielectric strength, min.
  • 5 kV/mm
Technical Features
Thermal resistance
  • 3,700 K/W
Insulation resistance
  • 3 x 10^14 Ohm/cm
Safety/Certifications
Class of Inflammability
  • UL 94 V-0