JS-24MN-K-B
FCL Components PC relay JS (ATEX) THT SPST-NO 8A 24VDC 2.350Ohm 29mmx10mmx12,5mm RTIII
JS-24MN-K-BJS-24MN-K-BJS-24MN-K-B
NEW
Manufacturer Part No.
JS-24MN-K-B
Schukat Part No.
JS-24MN-K-B
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 30 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 400 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 4000 or multiple of 4000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
JS (ATEX)
contacts
SPST-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
8 A
Coil: Nominal Voltage DC
24 V DC
Coil resistance
2,350 Ohm
Protection class RT
RTIII
Manufacturer
  • FCL Components
Type
  • PC relay
Series
  • JS (ATEX)
Product group
  • E6357
contacts
  • SPST-NO
Contact material
  • AgSnO2/Au
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Application
Features
    • UL Class B (103 °C) coil wire insulation
    • Low profile and space-saving: 12.5mm high, 290mm² mounting area
    • Dielectric  /Surge strength: 5,000V / 10,000V
    • Safety standards: UL, CSA, VDE
    • Plastic material: Flammability class UL 94V-0
    • Plastic sealed
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 29 mm
Dimension: Width
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Weight
  • 8 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 8 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 400 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 300 V DC
Contact: Rated Current
  • 8 A
Contact: Carry Current
  • 10 A
Contact: Switching Capacity (VA)
  • 2,000 VA
Contact: Switching Load (W)
  • 192 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Creepage distance
  • 8 mm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 2,350 Ohm
Inductor power
  • 245 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 24 V DC
Coil: Operating Voltage, min.
  • 8.5 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 2.4 V
Test voltage open contacts
  • 1,000 V AC
Test voltage coil/contact
  • 5,000 V AC
Response time
  • 10 ms
Drop-out time
  • 5 ms
Mechanical service life
  • 20 x 10^6 operations
Service life, electrical
  • see data sheet
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm
Vibration resistance
  • 0,825 mm SA