JS-12MN-K-EB
FCL Components PC relay JS (ATEX) THT SPST-NO 8A 12VDC 660Ohm 29mmx10mmx12,5mm RTIII
JS-12MN-K-EBJS-12MN-K-EBJS-12MN-K-EB
NEW
Manufacturer Part No.
JS-12MN-K-EB
Schukat Part No.
JS-12MN-K-EB
contacts
SPST-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
8 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
660 Ohm
contacts
  • SPST-NO
Features
    • UL Class B (103 °C) coil wire insulation
    • Low profile and space-saving: 12.5mm high, 290mm² mounting area
    • Dielectric  /Surge strength: 5,000V / 10,000V
    • Safety standards: UL, CSA, VDE
    • Plastic material: Flammability class UL 94V-0
Dimension: Length
  • 29 mm
Dimension: Width
  • 10 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 8 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 400 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 300 V DC
Contact: Rated Current
  • 8 A
Contact: Carry Current
  • 10 A
Contact: Switching Load (W)
  • 192 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Creepage distance
  • 8 mm
Coil resistance
  • 660 Ohm
Inductor power
  • 220 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, min.
  • 8.5 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.2 V
Test voltage open contacts
  • 1,000 V AC
Test voltage coil/contact
  • 5,000 V AC
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm
Vibration resistance
  • 0,825 mm SA