FTR-MYAA4.5D-B
FCL Components PC relay FTR-MY (ATEX) THT SPST-NO 5A 4,5VDC 185Ohm 20mmx5mmx12mm RTIII
FTR-MYAA4.5D-BFTR-MYAA4.5D-B
NEW
Manufacturer Part No.
FTR-MYAA4.5D-B
Schukat Part No.
FTR-MYAA4.5D-B
Contact: Switching Current (min/typ/max)
5 A
Coil: Nominal Voltage DC
4.5 V DC
Coil resistance
185 Ohm
Features
    • High packing density: slim design with a 5mm width and 100mm² mounting area
    • Nominal / Operating power: 110mW / 54mW
    • Highly reliable cadmium-free contacts (AdNi gold-plated), bifurcated
    • Conform to UL61010-1, UL61010-2-201, IEC/EN61010-1, IEC61010-2-201 (max. 277V AC)
    • Dielectric / Surge strength: 3,000V / 5,080V
    • Safety standards: UL, CSA, VDE, CQC
    • Plastic material: flammability class UL 94V-0
Dimension: Length
  • 20 mm
Dimension: Width
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 12 mm
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 90 °C
  • 5 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 277 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 125 V DC
Contact: Carry Current
  • 5 A
Contact: Switching Load (W)
  • 150 W
Contact resistance
  • 30 mOhm
Creepage distance
  • 5.89 mm
Coil resistance
  • 185 Ohm
Inductor power
  • 110 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 4.5 V DC
Coil: Operating Voltage, min.
  • 3.15 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 0.225 V
Test voltage contact/contact
  • 750 V AC
Test voltage coil/contact
  • 3,000 V AC
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm
Vibration resistance
  • 0,75 mm SA