FTR-MYAA012D-B
FCL Components PC relay FTR-MY (ATEX) THT SPST-NO 5A 12VDC 1.310Ohm 20mmx5mmx12mm RTIII
FTR-MYAA012D-BFTR-MYAA012D-B
NEW
Manufacturer Part No.
FTR-MYAA012D-B
Schukat Part No.
FTR-MYAA012D-B
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 24 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 3000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 3000 or multiple of 3000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
FTR-MY (ATEX)
contacts
SPST-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
5 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
1,310 Ohm
Protection class RT
RTIII
Manufacturer
  • FCL Components
Type
  • PC relay
Series
  • FTR-MY (ATEX)
Product group
  • E6320
contacts
  • SPST-NO
Contact material
  • AgNi/Au
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Application
  • PLCs, FA equipment, etc., used in hazardous location.
Features
    • High packing density: slim design with a 5mm width and 100mm² mounting area
    • Nominal / Operating power: 110mW / 54mW
    • Highly reliable cadmium-free contacts (AdNi gold-plated), bifurcated
    • Conform to UL61010-1, UL61010-2-201, IEC/EN61010-1, IEC61010-2-201 (max. 277V AC)
    • Dielectric / Surge strength: 3,000V / 5,080V
    • Safety standards: UL, CSA, VDE, CQC
    • Plastic material: flammability class UL 94V-0
    • Plastic sealed, relay protection class RTIII
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 20 mm
Dimension: Width
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 12 mm
Weight
  • 2.5 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 90 °C
Technical Features
Contact design
  • Bifurcated
  • 5 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 277 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 125 V DC
Contact: Carry Current
  • 5 A
Contact: Switching Capacity (VA)
  • 1,250 VA
Contact: Switching Load (W)
  • 150 W
Contact resistance
  • 30 mOhm
Creepage distance
  • 5.89 mm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 1,310 Ohm
Inductor power
  • 110 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, min.
  • 8.4 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 0.6 V
Test voltage contact/contact
  • 750 V AC
Test voltage coil/contact
  • 3,000 V AC
Response time
  • 10 ms
Drop-out time
  • 5 ms
Mechanical service life
  • 20 x 10^6 operations
Service life, electrical
  • 50,000 operations
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm
Vibration resistance
  • 0,75 mm SA