FTR-K1CK012W-HT-B
FCL Components PC relay FTR-K1 (ATEX) THT SPDT 16A 12VDC 360Ohm 29mmx12,7mmx15,7mm RTII
FTR-K1CK012W-HT-BFTR-K1CK012W-HT-BFTR-K1CK012W-HT-BFTR-K1CK012W-HT-B
NEW
Manufacturer Part No.
FTR-K1CK012W-HT-B
Schukat Part No.
FTR-K1CK012W-HT-B
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 24 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Quantity and Options
(at least 250 or multiple of 250)
Contact: Switching Current (min/typ/max)
16 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
360 Ohm
Protection class RT
RTII
Application
  • Heater control, microwave-toaster-oven combo, cooking table etc., used in hazardous location.
Features
    • 105°C, flux free type
    • High insulation: min. 10mm between coil and contacts
    • Dielectric strength/Surge strength: 5kV / 10kV
    • Low coil power: 400mW
    • Safety standards: UL, VDE, CSA
    • UL F class insulation wire
    • Plastic material: Flammability class UL 94V-0
    • Flux proof, RTII
Dimension: Length
  • 29 mm
Dimension: Width
  • 12.7 mm
Dimension: Height
  • 15.7 mm
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Technical Features
  • 16 A
Contact: Rated Current
  • 16 A
Contact: Carry Current
  • 16 A
Contact resistance
  • 100 mOhm
Creepage distance
  • 10 mm
Coil resistance
  • 360 Ohm
Inductor power
  • 400 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, min.
  • 8.4 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.2 V
Test voltage open contacts
  • 1,000 V AC
Test voltage coil/contact
  • 5,000 V AC
Service life, electrical
  • 50,000 operations
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm
Vibration resistance
  • 0,35 mm SA