FTR-K1AK012T-EB
FCL Components PC relay FTR-K1 (ATEX) THT SPST-NO 16A 12VDC 360Ohm 29mmx12,7mmx15,7mm RTII
FTR-K1AK012T-EBFTR-K1AK012T-EBFTR-K1AK012T-EBFTR-K1AK012T-EB
NEW
Manufacturer Part No.
FTR-K1AK012T-EB
Schukat Part No.
FTR-K1AK012T-EB
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 24 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 250 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 250 or multiple of 250)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
FTR-K1 (ATEX)
contacts
SPST-NO
Contact: Switching Current (min/typ/max)
16 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
360 Ohm
Protection class RT
RTII
Manufacturer
  • FCL Components
Type
  • PC relay
Series
  • FTR-K1 (ATEX)
Product group
  • E6381
contacts
  • SPST-NO
Contact material
  • AgSnO2
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Application
  • Heating controls, household appliances, lighting equipment etc., used in hazardous location.
Features
    • Glow wire compliant (material conformity with IEC 60335-1)
    • High insulation (between coil and contacts): 10mm minimum
    • Dielectric strength / Surge strength: 5 kV / 10 kV
    • Class F coil wire
    • Low coil power: 400 mW
    • Safety standards: cULus, VDE, CQC
    • Plastic material: UL 94V-0 flammability
    • Flux proof, RTII
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 29 mm
Dimension: Width
  • 12.7 mm
Dimension: Height
  • 15.7 mm
Weight
  • 13 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 16 A
Contact: Rated Current
  • 16 A
Contact: Carry Current
  • 16 A
Contact resistance
  • 100 mOhm
Creepage distance
  • 10 mm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 360 Ohm
Inductor power
  • 400 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, min.
  • 8.4 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.2 V
Test voltage open contacts
  • 1,000 V AC
Test voltage coil/contact
  • 5,000 V AC
Response time
  • 15 ms
Drop-out time
  • 5 ms
Mechanical service life
  • 20 x 10^6 operations
Service life, electrical
  • 100,000 operations
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm
Vibration resistance
  • 0,35 mm SA