RT-159-79-143
Essentra Components Ferrite ring RT 14,27mm 11,3g Ø7,87mm 121Ohm
RT-159-79-143
Manufacturer Part No.
RT-159-79-143
Schukat Part No.
RT-159-79-143
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 23/2026
290 Pcs.
Planned delivery time
Ø 23 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 7 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
RT
Type
Ferrite ring
Features
- Ferrite material K5B
- For suppression of conducted interference
Dimension: Length
14.27 mm
Weight
11.3 g
Max. Cable diameter
7.87 mm
Manufacturer
  • Essentra Components
Series
  • RT
Product group
  • D5321
Type
  • Ferrite ring
Features
  • - Ferrite material K5B
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 14.27 mm
Outer diameter
  • 15.88 mm
Diameter, inner
  • 7.87 mm
Weight
  • 11.3 g
Technical Features
Max. Cable diameter
  • 7.87 mm
Curie temperature
  • 140 °C
Temperature coefficient
  • 7 % / °C
Loss factor
  • 250
Impedance at 25 MHz
  • 79 Ohm
Impedance at 100 MHz
  • 121 Ohm