RRH-175-95-285
Essentra Components Ferrite ring RRH 28,5mm 25,9g Ø9,5mm 170Ohm
RRH-175-95-285
Manufacturer Part No.
RRH-175-95-285
Schukat Part No.
RRH-175-95-285
88 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 4 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 8 or multiple of 8)
Dimension: Length
28.5 mm
Weight
25.9 g
Max. Cable diameter
9.5 mm
Product group
  • D5311
Dimension: Length
  • 28.5 mm
Outer diameter
  • 17.5 mm
Diameter, inner
  • 9.5 mm
Weight
  • 25.9 g
Technical Features
Max. Cable diameter
  • 9.5 mm
Curie temperature
  • 140 °C
Temperature coefficient
  • 7 % / °C
Loss factor
  • 250
Impedance at 25 MHz
  • 115 Ohm
Impedance at 100 MHz
  • 170 Ohm