RRH-142-64-285
Essentra Components Ferrite ring RRH 28,5mm Ø6,35mm 255Ohm
RRH-142-64-285
Manufacturer Part No.
RRH-142-64-285
Schukat Part No.
RRH-142-64-285
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
110 Pcs.
Planned delivery time
Ø 23 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 110 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
RRH
Type
Ferrite ring
Features
- Ferrite material K5B
- For suppression of conducted interference
- Can be placed around the cable from the final assembly
- For household appliances and consumer electronics
Dimension: Length
28.5 mm
Max. Cable diameter
6.35 mm
Manufacturer
  • Essentra Components
Series
  • RRH
Alternative Part Number
Product group
  • D5321
Type
  • Ferrite ring
Features
  • - Ferrite material K5B
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 28.5 mm
Outer diameter
  • 14.2 mm
Diameter, inner
  • 6.35 mm
Technical Features
Max. Cable diameter
  • 6.35 mm
Impedance at 25 MHz
  • 164 Ohm
Impedance at 100 MHz
  • 255 Ohm