DE17-1081-6.356
Essentra Components Ferrite ring RRH 28,5mm 18,4g Ø6,35mm 255Ohm
RRH-142-64-285-356
Manufacturer Part No.
DE17-1081-6.356
Schukat Part No.
RRH-142-64-285-356
Item no longer available!
Planned delivery time
---
Life Cycle Status
EOL 07.05.2025
Discontinued by manufacturer with replacement
Prices
Manufacturer bundle 4 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 4 or multiple of 4)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
RRH
Type
Ferrite ring
Features
- Ferrite material K5B
- For suppression of conducted interference
- Can be placed around the cable from the final assembly
- For household appliances and consumer electronics
Dimension: Length
28.5 mm
Weight
18.4 g
Max. Cable diameter
6.35 mm
Manufacturer
  • Essentra Components
Series
  • RRH
Product group
  • D5331
Type
  • Ferrite ring
Features
  • - Ferrite material K5B
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 28.5 mm
Outer diameter
  • 14.2 mm
Diameter, inner
  • 6.35 mm
Weight
  • 18.4 g
Technical Features
Max. Cable diameter
  • 6.35 mm
Curie temperature
  • 140 °C
Temperature coefficient
  • 7 % / °C
Loss factor
  • 250
Impedance at 25 MHz
  • 164 Ohm
Impedance at 100 MHz
  • 255 Ohm