DE16-2218-13
Essentra Components KDF Cable gland PVC (Polyvinylchlorid) black 8mm
KDF8-ESSKDF8-ESS
Manufacturer Part No.
DE16-2218-13
Schukat Part No.
KDF8-ESS
18.100 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 37/2026
20.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 24 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 800 Pcs.
Cable Ø max.
8 mm
Diameter
  • 13 mm
Dimension: Height
  • 5 mm
Cable Ø max.
  • 8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Max.
  • 80 °C