DE16-2218-12
Essentra Components KDF Cable gland PVC (Polyvinylchlorid) black 6mm
KDF6-ESSKDF6-ESS
Manufacturer Part No.
DE16-2218-12
Schukat Part No.
KDF6-ESS
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 41/2026
42.500 Pcs.
Planned delivery time
Ø 25 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 800 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Series
KDF
Type
Cable gland
Colour
black
Cable Ø max.
6 mm
Manufacturer
  • Essentra Components
Type
  • Cable gland
Series
  • KDF
Alternative Part Number
Product group
  • G8411
Colour
  • black
Material
  • PVC (Polyvinylchlorid)
Dimensions and Weights
Diameter
  • 12 mm
Dimension: Height
  • 5 mm
Cable Ø max.
  • 6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Max.
  • 80 °C