X1G004281006111
Epson SMD quartz oscillator SPXO SG7050VAN LVDS 100MHz ±30ppm 7mm x 5mm x 1,6mm
X1G0042810061
Manufacturer Part No.
X1G004281006111
Schukat Part No.
X1G0042810061
Manufacturer
Item no longer available!
Planned delivery time
---
Life Cycle Status
EOL 19.07.2024
Discontinued by manufacturer with replacement
Prices
Manufacturer bundle 1 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
Series
SG7050VAN
Frequency
100 MHz
Frequency tolerance
±30 ppm
Series
  • SG7050VAN
Alternative Part Number
  • SG7050VAN 100.000000MHz KCBA
Product group
  • D9555
Output Signal
  • LVDS
Dimension: Length
  • 7 mm
Dimension: Width
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 1.6 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -20 °C
Operating temperature range, max.
  • 70 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 125 °C
Technical Features
Frequency
  • 100 MHz
Frequency tolerance
  • ±30 ppm
Operating voltage (V)
  • 3.63 V
Power consumption
  • 30 mA
Ageing, max.
  • ±5 ppm
Soldering temperature, max.
  • 260 °C
Rise time/fall time, max.
  • 0.3 ns
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %