X1G004241002311
Epson SMD quartz oscillator SPXO SG3225VAN LVDS 100MHz ±30ppm 3,2mm x 2,5mm x 1,2mm
X1G0042410023
Manufacturer Part No.
X1G004241002311
Schukat Part No.
X1G0042410023
Manufacturer
Item no longer available!
Planned delivery time
---
Life Cycle Status
EOL 19.07.2024
Discontinued by manufacturer with replacement
Prices
Manufacturer bundle 1 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
SMD quartz oscillator
Series
SG3225VAN
Frequency
100 MHz
Frequency tolerance
±30 ppm
Manufacturer
  • Epson
Series
  • SG3225VAN
Alternative Part Number
  • SG3225VAN 100.000000MHz KEGA
Product group
  • D9548
Type
  • SMD quartz oscillator
Oszillatortyp
  • SPXO
Output Signal
  • LVDS
Dimension: Length
  • 3.2 mm
Dimension: Width
  • 2.5 mm
Dimension: Height
  • 1.2 mm
Operating conditions
Operating temperature range, min.
  • -40 °C
Operating temperature range, max.
  • 85 °C
Technical Features
Frequency
  • 100 MHz
Frequency Value
  • 100
Frequency Unit
  • MHz
Frequency tolerance
  • ±30 ppm
Operating voltage (V)
  • 3.63 V
Power consumption
  • 30 mA
Ageing, max.
  • ±5 ppm
Soldering temperature, max.
  • 260 °C
Load capacity, typ.
  • 15 pF
Rise time/fall time, max.
  • 3.5 ns
Symmetry at 50% VDD, min.
  • 45 %
Symmetry at 50% VDD, max.
  • 55 %