KW-5R5C684-R
Eaton Supercapacitor KW THT radial 5,5V 0,68F P5,0mm -40°C...85°C
KW-5R5C684-RKW-5R5C684-R
Manufacturer Part No.
KW-5R5C684-R
Schukat Part No.
KW-5R5C684-R
Manufacturer
354 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Supercapacitor
Capacity
0,68 F
Kapazitätstoleranz [%]
-20/80
Rated voltage DC
5.5 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-40 °C
Operating Temperature Max.
85 °C
Manufacturer
  • Eaton
Type
  • Supercapacitor
Series
  • KW
Product group
  • C6213
Labeling or description
  • SuperCap
Housing
  • radial
Applications
Technology
  • Electrical Double Layer Capacitors (EDLCs)
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • High specific capacitance
    • Low leakage current
    • Long service life
    • Environmentally friendly
    • Wide operating range: -40°C to +85°C
Dimensions and Weights
Diameter
  • 21.5 mm
Dimension: Height
  • 8.85 mm
Weight
  • 10.2 g
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Solderability
  • 235 - 260°C / 5s
Capacity
  • 0,68 F
  • 0.68
Capacity unit
  • F
Kapazitätstoleranz [%]
  • -20/80
Equivalent series resistance (ESR)
  • 30 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V