KR-5R5V334-R
Eaton Supercapacitor KR THT radial 5,5V 0,33F P5,0mm -25°C...70°C
KR-5R5V334-RKR-5R5V334-R
Manufacturer Part No.
KR-5R5V334-R
Schukat Part No.
KR-5R5V334-R
Manufacturer
6.259 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Capacity
0,33 F
Rated voltage DC
5.5 V
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-25 °C
Operating Temperature Max.
70 °C
Connections
  • 2Pin
Diameter
  • 11.5 mm
Dimension: Height
  • 12.7 mm
Weight
  • 1.4 g
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
Capacity
  • 0,33 F
  • 0.33
Equivalent series resistance (ESR)
  • 50 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V