KR-5R5V224-R
Eaton Supercapacitor KR THT radial 5,5V 0,22F P5,0mm -25°C...70°C
KR-5R5V224-RKR-5R5V224-R
Manufacturer Part No.
KR-5R5V224-R
Schukat Part No.
KR-5R5V224-R
Manufacturer
4.582 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 22/2026
3.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Capacity
0,22 F
Rated voltage DC
5.5 V
Pitch
5 mm
Operating Temperature Min.
-25 °C
Operating Temperature Max.
70 °C
Connections
  • 2Pin
Diameter
  • 11.5 mm
Dimension: Height
  • 12.7 mm
Weight
  • 1.4 g
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -25 °C
Operating Temperature Max.
  • 70 °C
Technical Features
Capacity
  • 0,22 F
  • 0.22
Equivalent series resistance (ESR)
  • 75 Ohm
Rated voltage DC
  • 5.5 V
Surge voltage
  • 6.3 V